Zapalenie opon mózgowych- czy znasz wszystkie objawy?

Zapalenie opon mózgowych to niezwykle groźna choroba wymagająca podjęcia natychmiastowych działań. Nieleczona w większości przypadków, prowadzi do śmierci. Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych zależą przede wszystkim od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby. Czy znasz wszystkie objawy zapalenia opon mózgowych?

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych – objawy

Pierwsze objawy bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to gorączka sięgająca 39-40 st. C. i objawy zakażenia górnych dróg oddechowych (ból gardła, kaszel, chrypka). Następnie pojawiają się ból głowy oraz nudności i wymioty. W początkowej fazie choroby charakterystycznym objawem jest sztywność karku, która uniemożliwia np. dotknięcie podbródkiem klatki piersiowej.

Po kilku godzinach (lub nawet po dobie) od wystąpienia pierwszych objawów, pojawiają się:

 • nadwrażliwość na dźwięk i światło
 • złe samopoczucie
 • senność, dezorientacja
 • niewielkie wybroczyny na skórze

Wirusowe zapalenie opon mózgowych – objawy

Objawy wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych są bardzo podobne do zapalenia na tle bakteryjnym, jednak są znaczeni łagodniejsze:

 • gorączka
 • ból głowy
 • nudności i wymioty
 • sztywność karku

Grzybicze zapalenie opon mózgowych – objawy

Dla grzybiczego zapalenia opon mózgowych charakterystyczny jest podostry i powolny przebieg. Ponadto częściej niż w przypadku zakażenia bakteryjnego doprowadza do wodogłowia.

Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych – objawy

Zakażenie pasożytami z grupy Acantamoeba i Naegleria fowleri powoduje:

 • gorączkę,
 • ból głowy, po czym doprowadza do śpiączki, a następnie do śmierci.
 • Zakażenie Toxoplasma gondii to głównie zapalenie naczyniówki i siatkówki, które może doprowadzić do utraty wzroku. Pojawiają się także bóle i zawroty głowy oraz objawy porażenia spastycznego.

W związku z prawie niewykrywalnymi objawami w początkowej fazie choroby konieczne jest wykonanie Testu Obciążeń, który da nam odpowiedź na pytanie o prawdziwe przyczyny dolegliwości.

Specjalista radzi

„Do najczęściej spotykanych objawów zapalenia opon mózgowych zalicza się silne bóle głowy i szybko się rozwijającą gorączkę. Często również obserwuje się u chorych światłowstręt, rozdrażnienie czy problemy z wysławianiem. W Polsce częstym źródłem zakażeń są kleszcze. Nie lekceważmy wiec zwykłych objawów chorobowych i wykonajmy niezwłocznie Test Obciążeń Organizmu, który pomoże nam określić prawdziwe przyczyny dolegliwości.”– specjalista Revitum, Weronika Łapińska.

Szybko rozpoznaj zapalenie opon mózgowych!

Przyczyny zapalenia opon mózgowych są bardzo złożone. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych najczęściej jest wywoływane przez liczne patogeny, takie jak: wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Schorzenie może towarzyszyć niektórym chorobom, głównie nowotworowym. Przyjmowanie niektórych leków również może wywołać zapalenie opon-mózgowych. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowych? Z pomocą przychodzi Test Obciążeń, który dzięki swoim szerokim możliwościom diagnostycznym pozwala na określenie przyczyn dolegliwości oraz poznanie stanu narządów wewnętrznych. Test Obciążeń Organizmu wykrywa wszystkie obciążenia takie jak grzyby, pasożyty czy metale ciężkie, które ukrywają się w naszym organizmie. Test jest całkowicie nieinwazyjny, bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Po jego wykonaniu specjalista może dobrać odpowiednią kurację, która wzmocni układ odpornościowy. Nie zwlekaj, zadbaj o swoje zdrowie i wykonaj test!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *