Rumień zakaźny to infekcja wirusowa, która przytrafia się zazwyczaj dzieciom w wieku 2–12 lat. Najwięcej zachorowań notuje się głównie wiosną. Dziecko zaraża się między innymi drogą kropelkową, np. od chorego kolegi, najczęściej w trakcie wspólnych zabaw. Czy znasz wszystkie objawy rumienia zakaźnego?

Za pojawienie się rumienia zakaźnego odpowiada prawirus oznaczony symbolem B19. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez kontakt z osobą chorą. Pierwsze objawy pojawiają się po 7-14 dniach. Początkowo zmiany chorobowe widoczne są na policzkach. Bladoróżowa, swędząca wysypka z czasem przenosi się na kończyny oraz tułów. Pierwszym oznakom choroby towarzyszy gorączka (temperatura utrzymuje się na poziomie 38°C). – specjaliści z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Obejrzyj nasz film i dowiedz się jak szybko rozpoznać rumień zakaźny:
[iframe width=”560″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/Qh_Kb7z_ljM” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Rumień zakaźny – objawy towarzyszące

 • Niewysoka gorączka. Temperatura nie przekracza 38 °C i trwa dzień, dwa.
 • Ból gardła i ból stawów. Przydarza się raczej starszym dzieciom.
 • Bóle głowy,
 • Nieżyt gardła
 • Katar,
 • Bóle mięśniowo – stawowe,
 • Zapalenie
 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Aby prawidłowo rozpoznać rumień zakaźny należy wykonać Test Obciążeń Organizmu.
rumień zakaźny
Rumień zakaźny – dla kogo jest niebezpieczny?

Jeżeli Twoje dziecko choruje, koniecznie odizoluj go od osób, dla których rumień zakaźny mógłby być niebezpieczny. Kontaktu z parwowirusem B19 szczególnie powinny się wystrzegać:

Kobiety w ciąży. Zakażenie, zwłaszcza w dwóch pierwszych trymestrach ciąży może (ale nie musi) powodować m.in.:

 • niedokrwistość,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • obrzęk płodu.

Specjalista radzi

”Rozpoznanie rumienia zakaźnego opiera się przede wszystkim na obserwacji zmian pojawiających się na skórze. Wysypka pozostawia na twarzy dziecka ślad jak po spoliczkowaniu, zaś zmiany na torsie lub kończynach przypominają koronkę lub siatkę. Im bliżej środka, tym są jaśniejsze i przypominają kształtem obrączkę lub girlandy. Objawy, które mogą pojawić się w trakcie trwania choroby mogą występować również przy mnóstwie innych schorzeń i bakterii. Dlatego tak ważne jest by wykonać Test Obciążeń Organizmu, który kompleksowo określi stan zdrowia i pomoże poznać przyczyny naszych dolegliwości”- Weronika Łapińska, specjalista Revitum.

Szybko i łatwo rozpoznaj rumień zakaźny

Rumień zakaźny zwany jest też inaczej chorobą zaczerwienionych policzków. Łatwo się nim zarazić. Bywa, że pustoszy całe przedszkola i szkoły. Atakuje czasem też osoby dorosłe. Nie warto więc zwlekać z podjęciem kroków wyjaśniających przyczyny takich objawów jak nawracające bóle głowy czy bóle gardła i stawów. Z pomocą przychodzi Test Obciążeń, który dzięki swoim szerokim możliwościom diagnostycznym pozwala na określenie przyczyn dolegliwości oraz poznanie stanu narządów wewnętrznych. Test jest całkowicie nieinwazyjny, bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Po jego wykonaniu specjalista może dobrać odpowiednią kurację, która wzmocni układ odpornościowy.W trakcie trwania kuracji nie są konieczne żadne ograniczenia w dotychczasowym trybie życia ani przejście na dietę. Nie zwlekaj, zadbaj o swoje zdrowie i wykonaj test!

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *