Nie daj się boreliozie!

Wiosną i latem jesteśmy narażeni na ataki mnóstwa owadów. Zwykle nie przejmujemy się ukąszeniem komara – poza dokuczliwym swędzeniem nie jest raczej groźne. Inaczej rzecz się ma z kleszczami. Te mogą przenosić boreliozę – chorobę, która może nawet zagrażać życiu. Zobacz, jak się leczy boreliozę i jakie mogą być jej konsekwencje.

 

Usuwanie kleszcza a borelioza

Czy każdy kleszcz przenosi tę groźną chorobę? Nie – zapewne każdy z nas przynajmniej raz w życiu znalazł na swoim ciele kleszcza po spacerze w lesie i wystarczyło usunąć go domowym sposobem. Jednak to, że wtedy nie pojawiły się żadne niepokojące objawy, nie oznacza, że zawsze będziemy mieć tyle szczęścia. Jak postępować w przypadku ukąszenia kleszcza?

Można spróbować usunąć go w domu, należy wtedy zdezynfekować odpowiednie narzędzie (np. pęsetę) oraz miejsce ukąszenia. Kleszcza trzeba wyjmować bardzo delikatnie, ciągnąc wzdłuż osi wkłucia – tak, aby żadna jego część nie pozostała w skórze. Należy zawsze upewnić się, że pasożyt został usunięty w całości. Miejsce ukąszenia trzeba obserwować i reagować od razu, jeśli tylko pojawi się rumień, ból czy inne dolegliwości.

Jeśli nie chcemy ryzykować, możemy z kleszczem udać się na pogotowie. Pielęgniarki mają doświadczenie w usuwaniu tych pasożytów – wiosną i latem zgłasza się do nich mnóstwo pacjentów. Niewielka rana po ukąszeniu zostanie zdezynfekowana i w razie potrzeby opatrzona.

Czym jest borelioza?

Nazywana „chorobą z Lyme” – przenoszona jest przez bakterie należące do krętków. Jest międzygatunkowa, co oznacza, że nie atakuje tylko ludzi, a większość zwierząt. Często ofiarami kleszczy padają psy i koty podczas spacerów w lasach czy na łące – one też mogą zachorować na boreliozę. Warto wiedzieć, że nie tylko kleszcze przenoszą tę chorobę – nosicielami mogą być także pchły, komary, muchy, a nawet roztocza kurzu domowego. Nieleczona borelioza może nieść ze sobą bardzo groźne konsekwencje dla całego organizmu, warto więc udać się do lekarza, jeśli tylko pojawią się niepokojące objawy. Jak się leczy boreliozę? Jak w przypadku wielu chorób kluczowe jest wczesna i prawidłowa diagnoza.

Objawy boreliozy

Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym wyższe szanse na wyjście z niej bez większego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego należy obserwować miejsce po ugryzieniu kleszcza i wiedzieć, co powinno wzbudzić nasz niepokój. Najwcześniejszym objawem choroby jest pojawienie się charakterystycznego rumienia wokół miejsca ukąszenia. Często pojawiają się objawy grypopodobne, takie jak osłabienie, ból głowy i podwyższenie temperatury ciała. Objawy mogą pojawić się nawet miesiąc po ukąszeniu i usunięciu pasożyta, dlatego nigdy nie należy bagatelizować np. gorączki, która niekoniecznie wiąże się z przeziębieniem. U niektórych pacjentów choroba może rozwijać się bezobjawowo i dać o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium.

Jak wykryć boreliozę?

Boreliozę diagnozuje się na podstawie badań serologicznych oraz rozpoznania objawów klinicznych. Innym sposobem jest wykonanie testu obciążeń organizmu, dzięki któremu możemy dowiedzieć się więcej na temat ogólnego stanu narządów i układów w organizmie. Test obciążeń wykrywa pasożyty, grzyby, wirusy, niedobory witamin i minerałów i pomaga się z nimi szybko rozprawić.

W diagnostyce serologicznej stosuje się dwustopniowe testy wykrywające przeciwciała IgG i IgM. Są one możliwe do wykrycia najwcześniej dwa tygodnie od zakażenia. W przypadku pacjentów, u których występuje rumień wędrujący, wykonywanie testów serologicznych nie jest konieczne.

Jak się lecz boreliozę?

Konieczne jest zastosowanie antybiotyków, jednak wybór konkretnego leku zależy od etapu choroby. Czas trwania leczenia to od 3 do 4 tygodni, a w przypadku nawrotu choroby stosuje się ponownie antybiotykoterapię.

Coraz więcej osób łączy leczenie antybiotykami z przeprowadzeniem testu obciążeń organizmu. Zwolennicy tej metody przekonują, że pozwala ona nie tylko pozbyć się objawów, ale przede wszystkim źródła choroby, co gwarantuje szybszy powrót do zdrowia i większą skuteczność. Sam test obciążeń trwa około 45 minut, a każda osoba dostaje indywidualną kurację, która ma na celu oczyścić organizm.

Skutki i powikłania boreliozy

Nieleczona borelioza może zmienić się w formę przewlekłą, która przez lata nie daje żadnych symptomów, jednak po pewnym czasie ujawnia się w postaci choroby serca lub układu nerwowego.

Bakterie mogą przedostać się przez krew lub limfę do każdego narządu w naszym organizmie. Oczywiście nie dzieje się to od razu – zwykle potrzeba na to kilku tygodni lub nawet miesięcy. Najgroźniejsze powikłania po boreliozie pojawiają się, jeśli obejmie ona układ nerwowy – może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, porażenia nerwu twarzowego, niedomykalności powiek czy drętwienia ciała. Przewlekłe zapalenie mózgu to najpoważniejsza choroba wywoływana przez boreliozę. Jej skutkiem mogą być trwałe porażenia mięśni i zwieraczy, a także uszkodzenia nerwów czaszkowych.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *