Leczenie boreliozy – trudne ale skuteczne

Kiedy ukąsi nas komar czy wgryzie się w nas kleszcz, zazwyczaj radzimy sobie z takim problemem domowymi sposobami i zapominamy o całym zdarzeniu. Jednak po kilku dniach czy tygodniach wokół ukąszenia może pojawić się rumień, wyglądający jak czerwona fala po kropli wody, której środkiem jest miejsce ukąszenia. Takie są objawy boreliozy. Niewłaściwe leczenie boreliozy może przysporzyć nam wiele kłopotów.

Borelioza, nazywana także chorobą z Lyne, jest choroba, którą wywołują bakterie krętaków. Jest to choroba, która tak jak jej nosiciele – kleszcze rodzaju Ixodes – atakuje nie tylko ludzi ale także zwierzęta, które zostaną zaatakowane przez kleszcze. Jest ona o tyle groźna, że kleszcze możemy spotkać w lasach, ogródkach działkowych czy parkach. Borelioza jednak nie jest przenoszona tylko przez kleszcze. Zarażają nią także muchy, komary, wszy, pchły czy roztocza kurzu domowego. Jeżeli po ukąszeniu któregoś z wymienionych insektów martwimy się o swoje zdrowie powinniśmy wykonać Test Obciążeń Organizmu.

Leczenie boreliozy zaczynamy od jej zauważenia

Borelioza, jak zresztą wiele chorób, wykryta wcześnie w swoim początkowym stadium rozwoju jest dość łatwa do wykurowania. Jednak takie wykrycie nie jest proste, gdyż początkowo nie zauważamy żadnych objawów. Szybkie jej wykrycie stanowi bramę do szybkiego jej usunięcia, więc jeżeli po ukąszeniu nas przez insekta boimy się o zdrowie dobrze jest wykonać Test Obciążeń Organizmu i przekonać się, czy nie zaraziliśmy się boreliozą.

Co dalej?

Leczenie boreliozy jest prostsze jeżeli wykryjemy ja przed objawami. Mamy na to od tygodnia do trzech po ukąszeniu przez insekta przenoszącego chorobę. Jednym z początkowych objawów boreliozy jest opisany wcześniej rumień. Rumień wędrujący pojawia się w miejscu ukąszenia. Jednak czasami zdarza się, że symptom ten w ogóle się nie pojawia, co utrudni nam samym zauważenie dolegliwości. Zdarzają się również przypadki, w których sama borelioza przebiega bezobjawowo.

Innymi alarmującymi objawami mogą być szumy w uszach przez co możemy mieć kłopoty ze słyszeniem. Chorzy na boreliozę często cierpią także z powodu skurczy mięśni, dezorientacji czy też niewytłumaczalnego wrażenia zimna. Może także wystąpić zaburzenie mowy czy kłopoty z widzeniem, objawiające się widzeniem podwójnym.

Zaniedbamy leczenie boreliozy? Szykujmy się na powikłania!

Borelioza jest niebezpieczną choroba jeżeli ja zignorujemy. Pierwsze objawy powinny zachęcić nas aby wykonać Test Obciążeń Organizmu, gdyż borelioza może dokonać wielkiego spustoszenie w naszym organizmie i prowadzi do bardzo groźnych powikłań. Powikłania te mogą dotyczyć naszego serca, stawów ale przede wszystkim mózgu. To ostatnie powikłanie jest wyjątkowo groźne.

Neuroborelioza, czyli powikłanie dotyczące mózgu, dotyka nasze nerwy czaszkowe. Kończy się to bardzo groźnie, bo zapaleniem samego mózgu. Objawia się ona porażeniem mięśni, wpędza też w ogólne otępienie i może powodować depresję. Powikłania sercowe występują u ok. 5 proc. zarażonych, objawiają się nierównym biciem serca i mogą doprowadzić do niewydolności serca. Powikłania stawowe nie zdarzają się równie często co powyższe.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *