Leczenie boreliozy może być łatwe!

Borelioza znana jest od niedawna, ale niestety zbiera coraz większe żniwo. Lekarze wciąż jednak nie są zgodni, jak ją leczyć. W dodatku mają też kłopoty z rozpoznawaniem boreliozy. Borelioza to choroba odzwierzęca, której pierwszymi sygnałami mogą być rumień i dolegliwości jak przy grypie. Wczesne rozpoznanie choroby rokuje wyleczenie w 90 procentach. Teraz jest łatwy sposób na rozpoznanie choroby!

W 2012 roku w Polsce rozpoznano zaledwie 9003 przypadki (w latach następnych podobnie), mimo że objawy chronicznej postaci boreliozy występują u setek tysięcy osób. W marcu 2012 r. profesor Luc Montagnier, który za odkrycie wirusa HIV otrzymał Nagrodę Nobla, nazwał sytuację z boreliozą mianem pandemii. Teraz jest sposób na skutecznie rozpoznanie choroby i wyleczenie!

„Leczenie boreliozy jest długotrwałym i wymagającym zarówno od lekarza, jak i pacjenta, wiele cierpliwości, zaangażowania a przede wszystkim wytrwałości. W przypadku tej choroby niezwykle istotne jest wczesne jej wykrycie, gdyż tzw. wczesna borelioza jest zdecydowanie łatwiejsza do wyleczenia niż choroba trwająca dłużej niż rok. Boreliozę leczy się antybiotykami. Gdy choroba rozprzestrzeni się po organizmie, terapia jest trudniejsza, m.in. z tego względu, że borelioza pokonuje barierę krew-mózg (nie wszystkie antybiotyki mają tę właściwość). Leczenie boreliozy zwykle trwa kilka tygodni lub miesięcy. Dodatkową trudność analizy leczenia, szczególnie w przypadku boreliozy przewlekłej, sprawia istnienie tzw. zespołu poboreliozowego. Polega on na występowaniu części objawów nawet po zakończonej terapii. W Polsce obowiązują standardy leczenia boreliozy zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych, European Union Concerted Action on Lyme Borreliosis (EUCLAB) i Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. ”

Leczenie boreliozy- poznaj objawy choroby

Objawy borelioza pokrywają się z wieloma innymi dolegliwości, dlatego choroba jest tak trudna do wykrycia. Jeżeli podejrzewasz zakażenie boreliozą najlepiej od razu wykonaj Test Obciążeń. Pamiętajmy, borelioza jest uleczalna i można cofnąć jej następstwa, jeśli tylko leczenie rozpoczniemy w odpowiednim czasie.

Objawy wczesnej fazy boreliozy:

 • ogólne: złe samopoczucie, objawy grypopodobne, zmęczenie, bóle mięśniowo-stawowe, gorączka.
 • skórne: charakterystyczna zmiana skórna rozprzestrze­niająca się koncentrycznie wokół miejsca ugryzienia kleszcza, tak zwany „rumień wędrujący”. Pojawia zwykle kilka dni po ukłuciu kleszcza. Utrzymuje się od kilku dni do kilku miesięcy.
 • neurologiczne: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bóle głowy, sztywność karku, porażenia nerwów (najczęściej twarzy), bóle korzeniowe (tzw. „korzonki”), zaburzenia czucia, zapalenie mózgu.
 • stawowe: obrzęki i bóle stawów (zwykle zajęte są duże stawy: kolana, barki, łokcie).
 • sercowe: zaburzenia rytmu serca, kardiomiopatia

Objawy przewlekłej boreliozy:

 • stawowo-mięśniowe: bóle stawów, ścięgien i mięśni, nawracające zapalenia stawów.
 • neurologiczne: niedowłady, postępujące zapalenie mózgu, zaburzenia czucia, koncentracji, pamięci, nastroju, drażliwość, zmiany osobowości.
 • skórne: zmiany zanikowe skóry (tzw. acrodermatitis chronica atrophicans) – ścieńczenie naskórka z widocz­nymi naczyniami krwionośnymi

Leczenie boreliozy- kilka sposobów

Leczenie boreliozy może być wspomagane metodami naturalnymi – suplementami, ziołami i zdrową dietą.
Układ odpornościowy zaatakowany przez chorobę taką jak borelioza potrzebuje wsparcia.
Między innymi:

 • wyciąg z żeń-szenia,
 • echinaceę,
 • witaminy z grupy B.

Niektóre rośliny i suplementy mają działanie przeciwzapalne, korzystne w przypadku wielu chorób. Tak na przykład działa olejek z pestek winogron oraz wyciągi z:

 • pokrzywy,
 • miłorzębu,
 • ruszczyka kolczastego,
 • kociego pazura.

Borelioza negatywnie wpływa również na nerwy, mózg i może wpłynąć na zdolności umysłowe. W walce z takimi skutkami boreliozy można wybrać:

 • miłorząb,
 • dziurawiec,
 • żeń-szeń.

Borelioza może wywołać zbyt duże napięcie mięśni, a one z kolei u wielu osób prowadzą do migren i napięciowych bólów głowy. Do ich zwalczania przydadzą się zioła takie jak:

 • złocień maruna,
 • opornik łatkowaty,
 • ostryż długi (inaczej kurkuma długa lub szafran indyjski),
 • bromelina (czyli wyciąg z ananasa).

Jeśli w przebiegu choroby pojawi się niedobór witamin i minerałów – należy go wyeliminować. Można na przykład zmodyfikować dietę lub zacząć brać multiwitaminy. Najczęstsze niedobory to niedobór witaminy C, witaminy A,witaminy E lub witamin z grupy B. Oprócz tego warto wybierać warzywa i rośliny o działaniu antybakteryjnym. Mogą to być na przykład lukrecja czy czosnek.

Specjalista radzi

”Borelioza jest dość groźną dolegliwością z takiego powodu, iż nie jest łatwo zauważyć jej objawy, przez co nie czujemy potrzeby by wykonać test na boreliozę. A borelioza pozostawiona bez kuracji może spowodować wiele powikłań, dlatego warto wykonać Test Obciążeń Organizmu po dłuższej wycieczce w mocno zadrzewionym miejscu, nie tylko w lecie. Kleszcze potrafią nas zaatakować równie dobrze w lesie jak i w parku czy też w mieście. Test na boreliozę jest bardzo ważny, gdyż borelioza jest jedną z tych chorób, które potrafią rozwijać się bez żadnych objawów przez kilka miesięcy, a czasem nawet lat! Kiedy wreszcie symptomy się pojawiają, lub zdiagnozujemy ją przez przypadek, zazwyczaj choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium, a nawet przewlekłym. Wtedy walka z nią staje się dużo trudniejsza, a dodatkowo wiąże to ze sobą nieodwracalne skutki i trwały uszczerbek na zdrowiu.”- specjalista Revitum, Weronika Łapińska.

Leczenie boreliozy nie jest już problemem!

Szybko wykryta borelioza to pierwszy stopień do błyskawicznej kuracji. Najważniejszą kwestią jest oczywiście systematyczność. To, że test na boreliozę za pierwszym razem nic nie wykrył, nie oznacza wcale, że będziemy już cały czas zdrowi. każde wyjście do mocno zadrzewionego miejsca to ryzyko zarażenia się boreliozą, dlatego aby być pewnym powinniśmy systematycznie sprawdzać stan naszego zdrowia. Pomoże w tym Test Obciążeń Organizmu, który jest w stanie wykryć rozwijającą się chorobę oraz jej bezpośrednią przyczynę. Test Obciążeń Organizmu jest metodą diagnostyczną, która odnajduje prawdziwych sprawców wszelkich chorób i dolegliwości, nie ważne, jak bardzo się ukrywają. Test trwa niecałe 45 minut i jest bezbolesny.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *