Domowe sposoby na kleszcze

Co roku słyszymy o zagrożeniu jakim jest ugryzienie przez kleszcza. Jego konsekwencją mogą być ciężkie choroby, które jednocześnie są bardzo trudne w leczeniu.  Wysyp kleszczy następuje od połowy kwietnia do wczesnej jesieni – to okres, w którym częściej spędzamy czas na łonie natury i jesteśmy narażeni na kontakt z nimi. W  tym artykule podpowiemy  jakie  środki można stosować by jak najlepiej zabezpieczyć się przed kleszczami.

Konsekwencje ugryzienia

Nie każde ugryzienie jest dla nas niebezpieczne. Należy jednak mieć świadomość, że niektóre z nich mogą zarazić nas niżej wymienionymi chorobami. Im wcześniej uda nam się wyciągnąć intruza ze skóry, tym mniejsze szanse, że zdążył nas zarazić. Do najgorszych chorób, które mogą wystąpić po ugryzieniu kleszczy należą:

  • Borelioza;

  • Kleszczowe zapalenie mózgu;

  • Bartonelloza;

  • Babeszjoza;

  • Anaplazmoza.

Eksperci szacują, że na terenie Polski zakażonych jest ok. 15 procent kleszczy. Pokazuje nam to skalę problemu. Co zatem możemy zrobić, by jak najlepiej się przed nimi zabezpieczyć?

Jak się zabezpieczać ?

Na rynku istnieje wiele preparatów antykleszczowych. Warto jednak wesprzeć ich działanie także innymi sposobami. Do takich metod możemy przede wszystkim zaliczyć:

  • Ubranie zasłaniające jak największą powierzchnię ciała – nawet przy wysokich temperaturach na spacer do lasu warto założyć na siebie coś cienkiego ale z długim rękawem i długimi nogawkami. Szczególnie dobrze sprawdzają się śliskie materiały, po których spadający kleszcz może się ześlizgnąć. Nieodzowna jest czapka, która chroni głowę. Szczególnie łatwo kleszczom jest zahaczyć się o włosy – a nam trudno jest je tam zauważyć (zwłaszcza przy długich i gęstych włosach).

  • Unikanie gęstych zarośli i wysokich traw – czyli siedlisk kleszczy. Szczególnie łatwo spotkać je w krzakach, zaroślach i w gęstym poszyciu. Jeśli możemy, wybierajmy na spacer wysokie, przejrzyste lasy iglaste a unikajmy gęstych lasów liściastych (olchy, leszczyny itp.). Przemieszczajmy się raczej szerszymi drogami niż zarośniętymi ścieżkami.

  • Olejki eteryczne – to domowa alternatywa dla popularnych preparatów odstraszających kleszcze. Skutecznie działa na przykład olejek, który samodzielnie można przygotować z mięty pieprzowej, olejku cytronelowego oraz oleju roślinnego. Składniki te należy wymieszać i nasmarować nimi ciało przed wyjściem z domu.

  • Dokładne sprawdzenie ciała po spacerze – to zdecydowanie najważniejsza czynność w naszej profilaktyce antykleszczowej. Należy pamiętać, że zanim kleszcz wbije się w ciało szuka dla siebie idealnego miejsca (ciepłego i wilgotnego). To poszukiwanie zajmuje mu czas. Dzięki temu istnieje duża szansa, że uda nam się go zauważyć i zdjąć zanim dojdzie do ugryzienia. W sytuacji, w której już się wbił, czas też ma znaczenie – im krócej jest w ciele tym lepiej. Dlatego oglądanie się po powrocie z potencjalnie niebezpiecznych (zagrożonych występowaniem kleszczy) miejsc – jest bardzo ważne.

Co zrobić po ugryzieniu?

Kleszcza jak najszybciej należy usunąć z ciała. W tym celu należy go dobrze uchwycić i delikatnie wykręcić. Do wyciągania dobrze nadaje się np pęseta. Ważne by żadna jego część nie pozostała w ciele.  Następnie zaleca się porządne zdezynfekowanie miejsca ukąszenia. Wskazane jest też dostarczenie do organizmu wysokiej dawki witaminy C w celu wzmocnienia odporności. Miejsce po ugryzieniu należy dokładnie obserwować przez kilka dni. Jeśli pojawi się duży odczyn należy natychmiast wybrać się do lekarza.

Czy można uchronić się w 100% przed kleszczem?

Odpowiedź oczywiście brzmi – NIE. Nawet unikając lasów i innych terenów zielonych możemy zostać ugryzieni przez kleszcza we własnym domowym ogródku lub na miejskim trawniku. Jedyne co możemy zrobić, to sprawdzać swoje ciało, kiedy wracamy z parku, lasu, czy pikniku. Stosować preparaty odstraszające kleszcze oraz ubierać się w rozsądny sposób.

Jeśli choć raz w życiu byłeś ugryziony przez kleszcza i nie masz pewności czy nie zaraził Cię np. boreliozą – przyjdź do Revitum i wykonaj test obciążeń organizmu. Sprawdzamy w nim obecność krętków oraz toksyn borelii, bezpośrednio odpowiedzialnych za występowanie boreliozy. To choroba, z którą nie ma żartów i warto mieć pewność czy ukrywa się ona w naszym ciele.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *