Czy znasz wszystkie objawy boreliozy?

Rumień wędrujący występuje w ok. 30 proc. przypadków boreliozy. W tej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne. Jeśli nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Nie lekceważmy więc czerwonych plamek na skórze i zgłośmy się niezwłocznie do specjalisty. Czy wiesz jakie są wszystkie objawy boreliozy?

“Jedynym stuprocentowym objawem Boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się zaraz po ukąszeniu kleszcza lub nawet kilka tygodni później. Rumień może pojawić się w różnych miejscach na skórze, niekoniecznie w miejscu ukąszenia. Klasyczny rumień jest czerwoną plamą, o średnicy 5 cm lub więcej, stopniowo blednącą od środka. Jednak rodzajów rumieni może być bardzo wiele, więc wszystkie zmiany skórne po ukąszeniu kleszcza, zaleca się dokumentować za pomocą zdjęć. Typowy rumień pojawia się tylko u ok. 40 procent zakażonych. Jego brak wcale jednak nie oznacza braku choroby.”-ostrzegają specjaliści z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Według oficjalnych statystyk podanych przez Państwowy Zakład Higieny (PZH), w Polsce rocznie zapada na boreliozę przynajmniej 40.000 osób. Cały obszar Polski uznawany jest za endemiczny, co oznacza, że nie ma bezpiecznego miejsca, gdzie kleszcze nie są zarażone bakterią boreliozy, a brak przypadków tej choroby na tych terenach nie należy wiązać z jej niewystępowaniem, ale z tym, że jest ona nierozpoznawana.

Obejrzyj nasz film i dowiedz się jak szybko rozpoznać boreliozę:

Objawy boreliozy wczesnej:

  • ogólne: złe samopoczucie, objawy grypopodobne, zmęczenie, bóle mięśniowo-stawowe, gorączka.
  • skórne: charakterystyczna zmiana skórna rozprzestrze­niająca się koncentrycznie wokół miejsca ugryzienia kleszcza, tak zwany „rumień wędrujący”. Pojawia zwykle kilka dni po ukłuciu kleszcza. Utrzymuje się od kilku dni do kilku miesięcy.
  • neurologiczne: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bóle głowy, sztywność karku, porażenia nerwów (najczęściej twarzy), bóle korzeniowe (tzw. „korzonki”), zaburzenia czucia, zapalenie mózgu.
  • stawowe: obrzęki i bóle stawów (zwykle zajęte są duże stawy: kolana, barki, łokcie).
  • sercowe: zaburzenia rytmu serca, kardiomiopatia

Objawy boreliozy przewlekłej:

  • stawowo-mięśniowe: bóle stawów, ścięgien i mięśni, nawracające zapalenia stawów.
  • neurologiczne: niedowłady, postępujące zapalenie mózgu, zaburzenia czucia, koncentracji, pamięci, nastroju, drażliwość, zmiany osobowości.
  • skórne: zmiany zanikowe skóry (tzw. acrodermatitis chronica atrophicans) – ścieńczenie naskórka z widocz­nymi naczyniami krwionośnymi

Niestety, u każdego chorego borelioza może dawać inne objawy, dlatego tak ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza dolegliwości. W tym celu warto wykonać Test Obciążeń.

Specjalista radzi

„Tak jak w przypadku wielu chorób, objawy umożliwiają jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia, tak w kwestii boreliozy, sprawa nie jest wcale oczywista. Listy pewnych oraz wyraźnych symptomów niestety stworzyć nie można z wyjątkiem specyficznego rumienia. Rumień na skórze, który powstaje bezpośrednio po ugryzieniu przez kleszcza, ma bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania wygląd. Zmiana jest czerwona i najczęściej ma kształt okręgu lub owalu.Borelioza jako choroba wielonarządowa atakuje różne organy, wywołując rozmaite reakcje. Objawy, które mogą pojawić się w trakcie trwania choroby, nie są objawami stricte boreliozy, mogą występować również przy mnóstwie innych schorzeń i bakterii, są one jedynie oznaką pracy systemu immunologicznego, który próbuje się bronić, można jedynie spekulować, że właśnie przed boreliozą. Dlatego tak ważne jest by wykonać Test Obciążeń Organizmu, który kompleksowo określi stan zdrowia i pomoże poznać przyczyny naszych dolegliwości”- Weronika Łapińska, specjalistka Revitum.

Szybko i łatwo rozpoznaj boreliozę

Borelioza jest wciąż jeszcze tajemniczą chorobą, która może opierać się antybiotykoterapii oraz wywoływać wiele męczących dolegliwości. Dlatego własnego dobra nie warto zwlekać z podjęciem kroków wyjaśniających przyczyny takich objawów jak nawracające bóle głowy czy kołatanie serca. Z pomocą przychodzi Test Obciążeń, który dzięki swoim szerokim możliwościom diagnostycznym pozwala na określenie przyczyn dolegliwości oraz poznanie stanu narządów wewnętrznych. Test jest całkowicie nieinwazyjny, bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Po jego wykonaniu specjalista może dobrać odpowiednią kurację, która wzmocni układ odpornościowy w walce z boreliozą i pozwoli na trwałe pozbyć się tego poważnego problemu zdrowotnego. W trakcie trwania kuracji nie są konieczne żadne ograniczenia w dotychczasowym trybie życia ani przejście na dietę. Nie zwlekaj, zadbaj o swoje zdrowie i wykonaj test!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *