Czy wiesz, że rumień może być objawem boreliozy?

Rumień wędrujący jest jednym z najpopularniejszych objawów świadczących o boreliozie, lecz jak donoszą statystyki nie występuje on u ponad 1/3 zarażonych boreliozą. Dodatkowo, rumień ten znika już po tygodniu, nie zostawiając po sobie najmniejszego śladu. Jeśli nie pojawi się w widocznym miejscu, występuje bardzo duże ryzyko, że nie zostanie zauważony. Nie lekceważmy więc czerwonych plamek na skórze i zgłośmy się niezwłocznie do specjalisty.

Obejrzyj nasz film i dowiedz się jak szybko rozpoznać boreliozę:


“Jedynym stuprocentowym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się zaraz po ukąszeniu kleszcza lub nawet kilka tygodni później. Rumień może pojawić się w różnych miejscach na skórze, niekoniecznie w miejscu ukąszenia. Klasyczny rumień jest czerwoną plamą, o średnicy 5 cm lub więcej, stopniowo blednącą od środka. Jednak rodzajów rumieni może być bardzo wiele, więc wszystkie zmiany skórne po ukąszeniu kleszcza, zaleca się dokumentować za pomocą zdjęć. Typowy rumień pojawia się tylko u ok. 40 procent zakażonych. Jego brak wcale jednak nie oznacza braku choroby.”- ostrzegają specjaliści z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Według oficjalnych statystyk podanych przez Państwowy Zakład Higieny (PZH), w Polsce rocznie zapada na boreliozę przynajmniej 40.000 osób. Cały obszar Polski uznawany jest za endemiczny, co oznacza, że nie ma bezpiecznego miejsca, gdzie kleszcze nie są zarażone bakterią boreliozy, a brak przypadków tej choroby na tych terenach nie należy wiązać z jej niewystępowaniem, ale z tym, że jest ona nierozpoznawana.

Objawy boreliozy na wczesnym etapie choroby

 • złe samopoczucie
 • bóle mięśni i stawów
 • gorączka
 • “rumień wędrujący” – zmiana skórna rozprzestrzeniająca się koliście wokół miejsca ugryzienia
 • bóle głowy
 • zaburzenia czucia
 • obrzęk stawów
 • zaburzenia rytmu serca

Objawy przewlekłej boreliozy

 • nawracające zapalenie stawów
 • zapalenie mózgu
 • problemy z koncentracją
 • drażliwość
 • zmiany osobowości
 • zmiany zanikowe skóry

Niestety, u każdego chorego borelioza może dawać inne objawy, dlatego tak ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza dolegliwości. W tym celu warto wykonać Test Obciążeń.

Krzysztof z Wrocławia, 37 lat

Jak co roku wybrałem się na grzyby. Dzień po grzybobraniu zauważyłem na moim ręku zaczerwienienie. Wyglądało to na typowy rumień. Nie przejąłem się tym specjalnie, bo jak powszechnie wiadomo rumień znika po paru dniach. Niestety takie myślenie było zgubne. Nie poszedłem do specjalisty i zapomniałem o całej sprawie po zniknięciu rumienia, W późniejszym okresie zaczęły się moje kolejne problemy zdrowotne, tym razem już poważniejsze. Ciągłe bóle głowy, problemy z koncentracją i słuchem. W końcu znajomy polecił bym wykonał test, który określi kompleksowo stan moje zdrowia. Jakież było moje zdziwienie gdy dowiedziałem się, że ten ,,niewinny rumień”był tylko objawem poważniejszej choroby”.

Specjalista radzi

Tak jak w przypadku wielu chorób, objawy umożliwiają jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia, tak w kwestii boreliozy, sprawa nie jest wcale oczywista. Listy pewnych oraz wyraźnych symptomów niestety stworzyć nie można z wyjątkiem specyficznego rumienia. Borelioza jako choroba wielonarządowa atakuje różne organy, wywołując rozmaite reakcje. Objawy, które mogą pojawić się w trakcie trwania choroby, nie są objawami stricte boreliozy, mogą występować również przy mnóstwie innych schorzeń i bakterii, są one jedynie oznaką pracy systemu immunologicznego, który próbuje się bronić, można jedynie spekulować, że właśnie przed boreliozą. Dlatego tak ważne jest by wykonać Test Obciążeń Organizmu, który kompleksowo określi stan zdrowia i pomoże poznać przyczyny naszych dolegliwości”- Weronika Łapińska, specjalistka Revitum.

Szybko i łatwo rozpoznaj boreliozę

Borelioza jest wciąż jeszcze tajemniczą chorobą, która może opierać się antybiotykoterapii oraz wywoływać wiele męczących dolegliwości. Dlatego własnego dobra nie warto zwlekać z podjęciem kroków wyjaśniających przyczyny takich objawów jak nawracające bóle głowy czy kołatanie serca. Z pomocą przychodzi Test Obciążeń, który dzięki swoim szerokim możliwościom diagnostycznym pozwala na określenie przyczyn dolegliwości oraz poznanie stanu narządów wewnętrznych. Test jest całkowicie nieinwazyjny, bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Po jego wykonaniu specjalista może dobrać odpowiednią kurację, która wzmocni układ odpornościowy w walce z boreliozą i pozwoli na trwałe pozbyć się tego poważnego problemu zdrowotnego. W trakcie trwania kuracji nie są konieczne żadne ograniczenia w dotychczasowym trybie życia ani przejście na dietę. Nie zwlekaj, zadbaj o swoje zdrowie i wykonaj test!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *