Borelioza – objawy mogą być trudne do zauważenia

Gdy rozpoczyna się sezon letni, wszędzie można spotkać ostrzeżenia przed kleszczami i wywoływaną przez nie boreliozą. Jest to częściowo mylne stwierdzenie, bowiem borelioza wywoływana jest przez bakterie należące do krętków Borelli. Nośnikiem oprócz kleszczy mogą też być wszy, komary, a nawet muchy.

Po raz pierwszy połączono rumień wędrujący z kleszczem w 1909, by dopiero w 1982 roku odkryć bakterie stojące za boreliozą. Chodź przenoszone są przez wiele organizmów, to właśnie kleszcze są głównym nosicielem.

Co to jest „borelioza”??

Do zaatakowania przez nie dochodzi w lasach liściastych, gdzie czekają, by strącone z liści przyczepić się do żywego organizmu. Fale ataków datuje się przede wszystkim na lato, lecz jeszcze na późną wiosnę i wczesną jesień, kiedy to ludzie spacerują lekko ubrani. Warto, a nawet trzeba za każdym razem dokładnie przejrzeć, nie tylko odsłonięte miejsca na ciele, lecz całe ciało. Kleszcz jest w stanie przenieść się w bardziej dogodne dla niego miejsce. Nie można też ignorować objawów, często jedynym, a zarazem najpewniejszym jest rumień wędrujący. Jest to zmiana skórna pojawiająca się w miejscu ukąszenia lub jego pobliżu, zaczerwienienie z wyraźnie jaśniejszym środkiem. Średnica rumienia może wynosić nawet 5 cm, lecz z powodu braku dodatkowych objawów jak ból, czy swędzenie, łatwo go przeoczyć.

Objawy boreliozy

Rumień wędrujący jest jednym z najpopularniejszych objawów świadczących o boreliozie, lecz jak donoszą statystyki nie występuje on u ponad 1/3 zarażonych boreliozą. Dodatkowo, rumień ten znika już po tygodniu, nie zostawiając po sobie najmniejszego śladu. Jeśli nie pojawi się w widocznym miejscu, występuje bardzo duże ryzyko, że nie zostanie zauważony. Inne objawy natomiast nie są ściśle powiązane z boreliozą, mogą występować przy wielu innych dolegliwościach. Objawy mogą być podobne do grypy. Najbardziej jednak charakterystycznymi, są te związane z układem nerwowym człowieka. Zaliczamy do nich:

  • osłabienie
  • problemy z wymową
  • problemy ze wzrokiem
  • problemy ze słuchem
  • zaburzenia pracy mięśni
  • zaburzenia psychiczne
  • paraliż twarzy
  • nagłe i zmienne odczucia skórne

Powikłania boreliozy

Jesteśmy w stanie wskazać trzy najcięższe formy powikłań boreliozy: mózgowe, sercowe i stawowe. Mózgowe są najgroźniejszymi, występują najczęściej w postaci zapalenia opon mózgowych, chodź może też zaatakować nerwy czaszkowe doprowadzić do ich paraliżu. Powikłania te mogą nie pozostawać trwałych zmian, jednakże sam proces rozwoju boreliozy może trwać latami, ignorowanie objawów i dopuszczenie do zapalenia mózgu często wiąże się z ich nie ustąpieniem. I tak zdrowe już osoby, mają częściowy paraliż twarzy, czy też nie mogą domknąć powiek. Powikłania sercowe występują bardzo rzadko. W najgorszym wypadku może dojść do niewydolności serca. Problemy dotyczące stawów dotykają głównie kolan i bioder, wiąże się to z ich deformacją.

Jak wykryć boreliozę?

Diagnoza boreliozy może sprawić trudność. Rumień wędrujący choć najbardziej charakterystyczny, pojawia się równie szybko jak znika, chodź u co trzeciej osoby w ogóle go nie będzie. Pomocne w diagnozie może być zapisanie się na Test Obciążeń Organizmu metodą dr Volla. Test ten od dawna jest popularny w europie zachodniej. Test ten zyskał na popularności ze względu na swoją kompleksowość, szybkość i bezinwazyjność. Sam test obciążeń nie trwa dłużej niż 60 minut. Jego wyniki jak i analizę tych wyników otrzymasz w czasie tej samej wizyty. Bez marnowania czasu w kolejkach i co najważniejsze – bez bólu. Test obciążeń organizmu jest bez inwazyjną metodą diagnostyczną. Potrafi wskazać przyczyny wszystkich dolegliwości.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *