domowe sposoby na kleszcze

Domowe sposoby na kleszcze

Praktycznie rok w rok słyszymy o zagrożeniu jakie niesie za sobą ugryzienie przez kleszcza. Niebezpieczeństwo to zaczyna się na przełomie kwietnia oraz maja i trwa do wczesnej jesieni. Postarajmy się zatem zastanowić jak domowymi sposobami możemy wygrać z tym małym i perfidnym przeciwnikiem.

Kleszczowe przekleństwo

Samo ugryzienie nie jest tu w zasadzie najgorsze lecz wszystko to co może po nim nastąpić. O ile uda nam się wcześnie wyciągnąć ze skóry intruza, tym bardziej zwiększamy swoje szanse na zabezpieczenie się przed przykrymi powikłaniami. Do najgorszych chorób wynikających z ugryzienia kleszcza należą:

  • Borelioza;

  • Kleszczowe zapalenie mózgu;

  • Bartonelloza;

  • Babeszjoza;

  • Anaplazmoza.

Zdaniem wielu ekspertów na terenie Polski ok. 15 procent kleszczy może być zakażonych. W związku z tym problem ten jest naprawdę spory. Jak zatem przeciwdziałać tym małym stworzeniom domowymi sposobami?

Domowe sposoby na kleszcze

Na rynku istnieje wiele preparatów antykleszczowych. Warto jednak wesprzeć ich działanie także naturalnymi sposobami. Do takich metod możemy przede wszystkim zaliczyć:

  • Kurtka i nakrycie głowy – to najlepsze rozwiązanie aby ochronić znaczną część ciała przed kleszczami. Warto aby całe odzienie składało się z długich nogawek oraz rękawów. Dobrze także ochronić tu kark.

  • Środek ścieżki – to najlepsze miejsce w lesie do spacerowania. Chodzi tu przede wszystkim o to aby omijać krzaki oraz wysokie zarośla i trawy.

  • Tradycyjny olejek przeciwdziałający – jest to domowa alternatywa dla popularnych preparatów. Aby go wykonać należy wymieszać olejek mięty pieprzowej oraz olejek cytronelowy z olejem roślinnym lub oliwką. Następnie należy dokładnie natrzeć się tym specyfikiem.

  • Obserwacja po spacerze – to punkt obowiązkowy po każdym wypadzie do lasu. Należy pamiętać, że kleszcze szukają ciepłe i wilgotne miejsce na ciele. Istnieje szansa, że nawet po powrocie do domu znajdujący się na nas intruz jeszcze nie znalazł odpowiedniego miejsca do wgryzienia się.

Co zrobić po ugryzieniu?

Po ugryzieniu ciała przez kleszcza należy go w pierwszej kolejności usunąć tak aby żadna jego część nie pozostała w naszej skórze. Następnie zaleca się smarowanie miejsca ukąszenia oliwką. Dodatkowo zaleca się obserwację tego miejsca oraz wizytę u lekarza rodzinnego lub innego specjalisty.

Czy można uchronić się w 100% przed kleszczem?

To pytanie jest raczej retoryczne, gdyż w tym przypadku nie możemy mieć żadnej pewności. Nawet gdy będziemy unikać lasów i innych terenów zielonych to kleszcz i tak może nas zaskoczyć w domowym ogródku czy na miejskim trawniku. Niestety największym przekleństwem tych stworzeń jest to, że trudno ich nie spotkać na swoim ciele choć raz w życiu.

 Przebadaj się w Revitum – sprawdź – Borelioza Leczenie!